Geoblog.pl    juwicze    Podróże    Wrześniowa piątka    Wodospady Slunj-Rastoke
2024

Wodospady Slunj-Rastoke

Chorwacja
Chorwacja, Slunj

Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, żebym je kiedyś podziwiał, choć przejeżdżałem tą drogą wiele razy. Dzisiaj nadrabiamy zaległości całorodzinnie (stąd też nocleg tuż obok).

Bez problemu znajdujemy miejsce parkingowe - płacimy w parkomacie 2€ za godzinę postoju, inne opcje płatności niedostępne. Ruszyliśmy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i według napotkanej mapki można obejść miejscowość/wodospady dookoła. Bo proszę sobie wyobrazić, że wioska została zbudowana na licznych wodospadach utworzonych przez rzekę Slunjcice wpadającą do Korany. W czasach świetności było tu ponad 100 młynów, aktualnie aż/tylko 22.

Planując wycieczkę omijajcie wtorek, bo wtedy restauracja na wyspie, skąd są prawdopodobnie ładne widoki, ma dzień wolny i wejście na wyspę jest zamknięte. Ogólnie nie wszędzie da się wejść, bo jednak są to tereny prawatne. Docieramy do kładki przez Koranę i tutaj niespodzianka, o której oficjalne materiały, jak również turyści nie wspominali - wejście na kładkę (i tym samym powrót na parking) jest płatne (5€ od osoby albo 9€ za cztery osoby). Zakup wyłącznie przez internet lub powrót do samoobsługowego kiosku (płatność tylko kartą) zlokalizowanego od strony twierdzy. Inaczej nie da się zrobić pełnego koła wokół wioski.

juwicze
Juwicze